event burgee venue burgee

2022 Tuesday Summer Series - GP14 Bronze

Welsh Harp (50% of races to qualify)

2022 Tuesday Summer Series GP14 - Bronze

bronze Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club 28/06
 
05/07
 
12/07
 
19/07
 
26/07
 
02/08
 
09/08
 
16/08
 
23/08
 
30/08
 
Nett flag
1st bronze 14151 Cathy Howard Steve Cooper WHSC (DNC) 2 1 (DNC) 1 (DNC)         4
2nd bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC 1 (3) (DNC) 3 (DNC) 2         6
3rd bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC 3 1 2 (DNC) (DNC) (15 ood)         6
4th bronze 13681 Quentin Drain Joel Schrire WHSC (8) (DNC) 3 2 3 (DNC)         8
5th bronze 13662 Richard D'Cruz Liz Guest WHSC 4 (5) 5 (DNC) (6) 1         10
6th bronze 1421 Steve Bethel Jared Chesterman WHSC (7) 7 dnf 4 6 dnf (DNC) (DNC)         17
7th bronze 13662 Caro Mitchell** Charlie Cotter WHSC 2 (DNC) 15 ood 1 (DNC) (DNC)         18
8th bronze 13620 Louise Hinshelwood Jenny Irwin WHSC 15 ood 4 (DNC) (DNC) 2 (DNC)         21
9th bronze 13589 Richard Gillian Laurence Bard WHSC (DNC) 15 ood (DNC) (DNC) 4 4 dsq         23
DNQ bronze 14044 Tom Jackson Richard Connett WHSC 5 (DNC) (DNC) 4 (DNC) DNC         109
DNQ bronze 13818 Tricia Phoenix Andy Shrimpton WHSC (DNC) (DNC) (DNC) DNC 15 ood 15 ood         130
DNQ bronze 13693 Paula Sheehan Denise Vale WHSC (DNC) (DNC) (DNC) DNC 5 DNC         205
DNQ bronze 13594 Emily Towers Ruslan Scutelnic WHSC 6 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC         206
DNQ bronze 10 Roger Jeffs Adeel Khan WHSC (DNC) (DNC) (DNC) DNC 15 ood DNC         215

*won one series **won two series

28/06 - bronze Fleet at 18:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC 1 1
2 bronze 13662 Caro Mitchell** Charlie Cotter WHSC 2 2
3 bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC 3 3
4 bronze 13662 Richard D'Cruz Liz Guest WHSC 4 4
5 bronze 14044 Tom Jackson Richard Connett WHSC 5 5
6 bronze 13594 Emily Towers Ruslan Scutelnic WHSC 6 6
7 bronze 1421 Steve Bethel Jared Chesterman WHSC 7 7
8 bronze 13681 Quentin Drain Joel Schrire WHSC 8 8
9 bronze 13620 Louise Hinshelwood Jenny Irwin WHSC ood 15

05/07 - bronze Fleet at 18:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC 1 1
2 bronze 14151 Cathy Howard Steve Cooper WHSC 2 2
3 bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC 3 3
4 bronze 13620 Louise Hinshelwood Jenny Irwin WHSC 4 4
5 bronze 13662 Richard D'Cruz Liz Guest WHSC 5 5
6 bronze 1421 Steve Bethel Jared Chesterman WHSC dnf 7
7 bronze 13589 Richard Gillian Laurence Bard WHSC ood 15

12/07 - bronze Fleet at 18:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 14151 Cathy Howard Steve Cooper WHSC 1 1
2 bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC 2 2
3 bronze 13681 Quentin Drain Joel Schrire WHSC 3 3
4 bronze 1421 Steve Bethel Jared Chesterman WHSC 4 4
5 bronze 13662 Richard D'Cruz Liz Guest WHSC 5 5
6 bronze 13662 Caro Mitchell** Charlie Cotter WHSC ood 15

19/07 - bronze Fleet at 18:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13662 Caro Mitchell** Charlie Cotter WHSC 1 1
2 bronze 13681 Quentin Drain Joel Schrire WHSC 2 2
3 bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC 3 3
4 bronze 14044 Tom Jackson Richard Connett WHSC 4 4
5 bronze 1421 Steve Bethel Jared Chesterman WHSC dnf 6

26/07 - bronze Fleet at 18:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 14151 Cathy Howard Steve Cooper WHSC 1 1
2 bronze 13620 Louise Hinshelwood Jenny Irwin WHSC 2 2
3 bronze 13681 Quentin Drain Joel Schrire WHSC 3 3
4 bronze 13589 Richard Gillian Laurence Bard WHSC 4 4
5 bronze 13693 Paula Sheehan Denise Vale WHSC 5 5
6 bronze 13662 Richard D'Cruz Liz Guest WHSC 6 6
7 bronze 13818 Tricia Phoenix Andy Shrimpton WHSC ood 15
7 bronze 10 Roger Jeffs Adeel Khan WHSC ood 15

02/08 - bronze Fleet at 18:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13662 Richard D'Cruz Liz Guest WHSC 1 1
2 bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC 2 2
3 bronze 13589 Richard Gillian Laurence Bard WHSC dsq 4
4 bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC ood 15
4 bronze 13818 Tricia Phoenix Andy Shrimpton WHSC ood 15

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish Varies
dsqDisqualification 4
oodRace officer duty points scored as RDGa 15

www.welshharpsailingclub.org

www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com