event burgee venue burgee

2020 Saturday Winter Series - All helm

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

Overall

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, To qualify: 2, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName 4/1
 
11/1
 
18/1
 
25/1
 
Nett flag
1st Gold 13787 Keith Street Lucy Street 1 (7) 1 (7) 2
2nd Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell (3) 2 (3) 1 3
3rd Silver 13532 Amy Street Charlie Cotter 2 (6) (7) 2 4
4th Gold 14151 Steve Cooper Timothy Alston (12) (DNC) 2 4 6
5th Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton (6) 4 (DNC) 3 7
6th Silver 13237 Tomasz Szakola* Nia Williams (DNC) 3 4 (9) 7
7th Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard (DNC) 5 (9) 5 10
8th Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street (DNC) (DNC) 5 6 11
9th Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 5 (DNC) 6 (11) 11
10th Silver 14110 Karen Wilson* Nat Spurling 8 8 (DNC) (DNC) 16
11th Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson 4 (dtc) 15 ood (17) 19
12th Silver 13568 Jamie Isles** Dianne Marcos Nichols (13) 9 (10) 10 19
13th Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson 7 (15 ood) (DNC) 14 21
14th Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers (DNC) 14 dns 8 (21) 22
15th Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs (15 ood) 11 11 (20) 22
16th Bronze 13456 Adeel Khan Yasir Ansari (DNC) (DNC) 15 8 23
17th Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers 11 (DNC) (DNC) 15 ood 26
18th Gold 14 Jim Dimond Liz Guest (DNC) (DNC) 13 13 26
19th Silver 1421 Helen Allen** Yossi Shahar (DNC) 12 (16) 16 28
20th Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton (DNC) 15 ood 14 (DNC) 29
21st Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell (DNC) (DNC) 12 19 31
22nd Bronze 1359 John O'Sullivan Ilias Michopoulos (DNC) (DNC) 15 ood 18 33
23rd Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan (DNC) 15 ood 18 (23) 33
24th Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey (DNC) 15 ood (DNC) 22 37
DNQ Gold 13594 Ruslan Scutelnic Michal Szady (DNC) 1 (DNC) DNC 101
DNQ Silver 13922 Mahmood Shamsuddin Moh Ali 9 (DNC) (DNC) DNC 109
DNQ Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 10 (DNC) (DNC) DNC 110
DNQ Silver 14044 Richard Connett Chris Laing (DNC) 10 (DNC) DNC 110
DNQ Gold 13681 Joel Schrire Yossi Shahar (DNC) (DNC) DNC 12 112
DNQ Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan 14 (DNC) (DNC) DNC 114
DNQ Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay (DNC) (DNC) 15 ood DNC 115
DNQ Bronze 13693 Denise Vale Paula sheehan 15 (DNC) (DNC) DNC 115
DNQ Silver 13620 Jim Irwin Jenny Irwin (DNC) (DNC) DNC 15 115
DNQ Gold 13136 Alain Renaud Yasmin Hales 15 ood (DNC) (DNC) DNC 115
DNQ Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell (DNC) (DNC) 17 DNC 117
DNQ Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud (DNC) (DNC) DNC 26 nso 126
DNQ Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs (DNC) dtc (DNC) DNC 139
DNQ Bronze 13693 Paula Sheehan Denise Vale (DNC) dtc (DNC) DNC 139

No series racing on 12.10.19 due to End of Seasons Race and 09.11.19 due to Commodore's Cup/Victor Trophy


*won one series **won two series (silver helm)

4/1 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 1 1
2 Silver 13532 Amy Street Charlie Cotter 2 2
3 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 3 3
4 Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson 4 4
5 Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 5 5
6 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 6 6
7 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson 7 7
8 Silver 14110 Karen Wilson* Nat Spurling 8 8
9 Silver 13922 Mahmood Shamsuddin Moh Ali 9 9
10 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 10 10
11 Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers 11 11
12 Gold 14151 Steve Cooper Timothy Alston 12 12
13 Silver 13568 Jamie Isles** Dianne Marcos Nichols 13 13
14 Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan 14 14
15 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs ood 15
15 Bronze 13693 Denise Vale Paula sheehan 15 15
15 Gold 13136 Alain Renaud Yasmin Hales ood 15

11/1 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Michal Szady 1 1
2 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 2 2
3 Silver 13237 Tomasz Szakola* Nia Williams 3 3
4 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 4 4
5 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 5 5
6 Silver 13532 Amy Street Charlie Cotter 6 6
7 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 7 7
8 Silver 14110 Karen Wilson* Nat Spurling 8 8
9 Silver 13568 Jamie Isles** Dianne Marcos Nichols 9 9
10 Silver 14044 Richard Connett Chris Laing 10 10
11 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 11 11
12 Silver 1421 Helen Allen** Yossi Shahar 12 12
13 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers dns 14
14 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson ood 15
14 Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton ood 15
14 Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan ood 15
14 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey ood 15
18 Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson dtc 39
18 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs dtc 39
18 Bronze 13693 Paula Sheehan Denise Vale dtc 39

18/1 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 1 1
2 Gold 14151 Steve Cooper Timothy Alston 2 2
3 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 3 3
4 Silver 13237 Tomasz Szakola* Nia Williams 4 4
5 Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street 5 5
6 Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 6 6
7 Silver 13532 Amy Street Charlie Cotter 7 7
8 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 8 8
9 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 9 9
10 Silver 13568 Jamie Isles** Dianne Marcos Nichols 10 10
11 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 11 11
12 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 12 12
13 Gold 14 Jim Dimond Liz Guest 13 13
14 Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton 14 14
15 Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson ood 15
15 Bronze 13456 Adeel Khan Yasir Ansari 15 15
15 Bronze 1359 John O'Sullivan Ilias Michopoulos ood 15
15 Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay ood 15
19 Silver 1421 Helen Allen** Yossi Shahar 16 16
20 Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell 17 17
21 Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan 18 18

25/1 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 1 1
2 Silver 13532 Amy Street Charlie Cotter 2 2
3 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 3 3
4 Gold 14151 Steve Cooper Timothy Alston 4 4
5 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 5 5
6 Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street 6 6
7 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 7 7
8 Bronze 13456 Adeel Khan Yasir Ansari 8 8
9 Silver 13237 Tomasz Szakola* Nia Williams 9 9
10 Silver 13568 Jamie Isles** Dianne Marcos Nichols 10 10
11 Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 11 11
12 Gold 13681 Joel Schrire Yossi Shahar 12 12
13 Gold 14 Jim Dimond Liz Guest 13 13
14 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson 14 14
15 Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers ood 15
15 Silver 13620 Jim Irwin Jenny Irwin 15 15
17 Silver 1421 Helen Allen** Yossi Shahar 16 16
18 Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson 17 17
19 Bronze 1359 John O'Sullivan Ilias Michopoulos 18 18
20 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 19 19
21 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 20 20
22 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 21 21
23 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey 22 22
24 Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan 23 23
25 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud nso 26

16/11 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

23/11 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

30/11 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

7/12 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

14/12 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

21/12 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

28/12 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnsCame to the start area but did not start 14
dtcDidn't come to the starting area 39
nsoDid not sign on 26
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com