event burgee venue burgee

2022 Saturday Summer Series Bronze

Welsh Harp (50% of races to qualify)

2022 Saturday Summer Series - Bronze

bronze Fleet

Sailed: 3, Discards: 2, To count: 1, To qualify: 1, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club 9/7
 
16/7
 
30/7
 
6/8
 
13/8
 
20/8
 
27/8
 
3/9
 
10/9
 
17/9
 
24/9
 
Nett flag
1st bronze 13679 Denise Vale* Keith Street WHSC (4) (DNC) 1                 1
2nd bronze 13568 Emily Towers Ruslan Scutelnic WHSC (DNC) 1 (5)                 1
3rd bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC 1 (DNC) (DNC)                 1
4th bronze 14044 Tom Jackson Richard Connett WHSC (8) (6) 2                 2
5th bronze 13164 Quentin Drain Joel Schrire WHSC (DNC) 2 (DNC)                 2
6th bronze 13662 Caro Mitchell** Chris Lomax WHSC 2 (3) (DNC)                 2
7th bronze 4166 Pauline de Harztog Sarah Street WHSC (7) (DNC) 3                 3
8th bronze 13944 Uieong To Craig Sanderson WHSC 3 (5) (11 dnf)                 3
9th bronze 3 Paula Sheehan Martin Hime WHSC (DNC) (DNC) 4                 4
10th bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC (DNC) 4 (15 ood)                 4
11th bronze 14131 Liz Guest** Jim Dimond WHSC 5 (15 ood) (DNC)                 5
12th bronze 13589 Richard Gillian Laurence Bard WHSC (DNC) (DNC) 6                 6
13th bronze 13787 Joe Noun John O'Sullivan WHSC 6 (DNC) (DNC)                 6
14th bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC (DNC) (DNC) 7                 7
15th bronze 1 Axel Koelsh Richard Gillian WHSC 9 (DNC) (DNC)                 9
16th bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC (18 dtc) (DNC) 11 dnf                 11
17th bronze 14110 Adeel Khan Steve Cooper WHSC (DNC) (DNC) 11 dnf                 11

* won one series ** won two series

9/7 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC 2 1
2 bronze 13662 Caro Mitchell** Chris Lomax WHSC 3 2
3 bronze 13944 Uieong To Craig Sanderson WHSC 4 3
4 bronze 13679 Denise Vale* Keith Street WHSC 5 4
5 bronze 14131 Liz Guest** Jim Dimond WHSC 6 5
6 bronze 13787 Joe Noun John O'Sullivan WHSC 7 6
7 bronze 4166 Pauline de Harztog Sarah Street WHSC 8 7
8 bronze 14044 Tom Jackson Richard Connett WHSC 10 8
9 bronze 1 Axel Koelsh Richard Gillian WHSC 11 9
10 bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC dtc 18

16/7 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13568 Emily Towers Ruslan Scutelnic WHSC 1 1
2 bronze 13164 Quentin Drain Joel Schrire WHSC 2 2
3 bronze 13662 Caro Mitchell** Chris Lomax WHSC 3 3
4 bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC 4 4
5 bronze 13944 Uieong To Craig Sanderson WHSC 5 5
6 bronze 14044 Tom Jackson Richard Connett WHSC 6 6
7 bronze 14131 Liz Guest** Jim Dimond WHSC ood 15

30/7 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13679 Denise Vale* Keith Street WHSC 1 1
2 bronze 14044 Tom Jackson Richard Connett WHSC 4 2
3 bronze 4166 Pauline de Harztog Sarah Street WHSC 5 3
4 bronze 3 Paula Sheehan Martin Hime WHSC 6 4
5 bronze 13568 Emily Towers Ruslan Scutelnic WHSC 7 5
6 bronze 13589 Richard Gillian Laurence Bard WHSC 8 6
7 bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC 9 7
8 bronze 13944 Uieong To Craig Sanderson WHSC dnf 11
8 bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC dnf 11
8 bronze 14110 Adeel Khan Steve Cooper WHSC dnf 11
11 bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC ood 15

6/8 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

13/8 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

20/8 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

27/8 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

3/9 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

10/9 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

17/9 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

24/9 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish 11
dtcDidn't come to the start 18
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com