event burgee venue burgee

2021 Saturday Spring Series Bronze

Welsh Harp (50% of races to qualify)

bronze Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, To qualify: 1, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club 3/4
 
10/4
 
Nett flag
1st bronze 13237 Charlie Cotter** Tomasz Skakola WHSC (1) 1 1
2nd bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC (2) 2 2
3rd bronze 14151 Timothy Alston Steve Cooper WHSC (DNC) 3 3
4th bronze 13811 Yossi Shahar** Sue Tomkins WHSC 3 (15 ood) 3
5th bronze 14110 Nat Spurling Karen Wilson WHSC (7) 4 4
6th bronze 13472 Lucy Street Sarah Street WHSC 4 (5) 4
7th bronze 13603 Caro Mitchell** Alistair Lambert WHSC 5 (DNC) 5
8th bronze 1 Romek Kowalewski Yasmin Hales WHSC (DNC) 6 6
9th bronze 13787 Joe Noun Keith Street WHSC 6 (DNC) 6
10th bronze 13568 Emily Towers Jamie Isles WHSC (8) 7 7
11th bronze 13532 Cathy Howard Ricardo Chacon WHSC (12 dnf) 8 8
12th bronze 13887 Moh Ali John O'Sullivan WHSC 9 (DNC) 9
13th bronze 14131 Liz Guest Jim Dimond WHSC 12 dnf (15 ood) 12
14th bronze 14266 Szymon Matyjaszczuk Alastair Fry WHSC 13 nso (DNC) 13
15th bronze   Tom Jackson   WHSC (DNC) 15 ood 15
15th bronze   Sarah Lohan   WHSC (DNC) 15 ood 15
17th bronze 9 Chloe Collingwood Amy Street WHSC (DNC) 19 dtc 19
17th bronze 13787 Hannah Liptrot Keith Street WHSC (DNC) 19 dtc 19

* won one series ** won two series

3/4 - bronze Fleet at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13237 Charlie Cotter** Tomasz Skakola WHSC 3 1
2 bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC 5 2
3 bronze 13811 Yossi Shahar** Sue Tomkins WHSC 6 3
4 bronze 13472 Lucy Street Sarah Street WHSC 7 4
5 bronze 13603 Caro Mitchell** Alistair Lambert WHSC 8 5
6 bronze 13787 Joe Noun Keith Street WHSC 9 6
7 bronze 14110 Nat Spurling Karen Wilson WHSC 10 7
8 bronze 13568 Emily Towers Jamie Isles WHSC 11 8
9 bronze 13887 Moh Ali John O'Sullivan WHSC 12 9
10 bronze 13532 Cathy Howard Ricardo Chacon WHSC dnf 12
10 bronze 14131 Liz Guest Jim Dimond WHSC dnf 12
12 bronze 14266 Szymon Matyjaszczuk Alastair Fry WHSC nso 13

10/4 - bronze Fleet at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13237 Charlie Cotter** Tomasz Skakola WHSC 2 1
2 bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC 4 2
3 bronze 14151 Timothy Alston Steve Cooper WHSC 5 3
4 bronze 14110 Nat Spurling Karen Wilson WHSC 6 4
5 bronze 13472 Lucy Street Sarah Street WHSC 7 5
6 bronze 1 Romek Kowalewski Yasmin Hales WHSC 8 6
7 bronze 13568 Emily Towers Jamie Isles WHSC 9 7
8 bronze 13532 Cathy Howard Ricardo Chacon WHSC 11 8
9 bronze 13811 Yossi Shahar** Sue Tomkins WHSC ood 15
9 bronze 14131 Liz Guest Jim Dimond WHSC ood 15
9 bronze   Tom Jackson   WHSC ood 15
9 bronze   Sarah Lohan   WHSC ood 15
13 bronze 9 Chloe Collingwood Amy Street WHSC dtc 19
13 bronze 13787 Hannah Liptrot Keith Street WHSC dtc 19

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish 12
dtcDidn't come to the start 19
nsoDid not sign on 13
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com