event burgee venue burgee

2020/21 Saturday Autumn/Winter Series Bronze

Welsh Harp (50% of races to qualify)

bronze Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, To qualify: 1, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club 17/10
 
31/10
 
Nett flag
1st bronze 14151 Timothy Alston Steve Cooper WHSC (4) 1 1
2nd bronze 13237 Charlie Cotter** Tomasz Skakola WHSC 1 (4) 1
3rd bronze 13603 Caro Mitchell** Alistair Lambert WHSC (DNC) 2 2
4th bronze 14131 Liz Guest Jim Dimond WHSC 2 (18 dtc) 2
5th bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC (DNC) 3 3
6th bronze 14266 Kate Fry Alastair Fry WHSC 3 (DNC) 3
7th bronze 14014 Cathy Howard Andy Wadsworth WHSC (11) 5 5
8th bronze 13811 Yossi Shahar** Sue Tomkins WHSC 5 (DNC) 5
9th bronze 13922 John O'Sullivan Moh Ali WHSC 6 (15 ood) 6
10th bronze 1413 Szymon Matyjaszczuk Mark Wolf WHSC (DNC) 7 nso 7
11th bronze 13472 Lucy Street Sarah Street WHSC 7 (15 ood) 7
12th bronze 13693 Denise Vale Keith Street WHSC 8 (DNC) 8
13th bronze 13818 Tricia Phoenix Andy Shrimpton WHSC 9 (DNC) 9
14th bronze 13589 Sarah Lohan Laurence Bard WHSC 10 (DNC) 10
15th bronze 14110 Nat Spurling Karen Wilson WHSC 13 nso (15 ood) 13
16th bronze 13461 Yasmin Hales Romek Kowalewski WHSC 13 nso (DNC) 13
17th bronze 13851 Tom Jackson Sarah Lohan WHSC 15 ood (DNC) 15

* won one series ** won two series

No series racing on 24th October (Victor Open) and coaching sessions - 7th November, 5th December, 9th January, 6th February and 6th March

17/10 - bronze Fleet at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13237 Charlie Cotter** Tomasz Skakola WHSC 2 1
2 bronze 14131 Liz Guest Jim Dimond WHSC 4 2
3 bronze 14266 Kate Fry Alastair Fry WHSC 5 3
4 bronze 14151 Timothy Alston Steve Cooper WHSC 6 4
5 bronze 13811 Yossi Shahar** Sue Tomkins WHSC 7 5
6 bronze 13922 John O'Sullivan Moh Ali WHSC 8 6
7 bronze 13472 Lucy Street Sarah Street WHSC 9 7
8 bronze 13693 Denise Vale Keith Street WHSC 10 8
9 bronze 13818 Tricia Phoenix Andy Shrimpton WHSC 11 9
10 bronze 13589 Sarah Lohan Laurence Bard WHSC 12 10
11 bronze 14014 Cathy Howard Andy Wadsworth WHSC 13 11
12 bronze 14110 Nat Spurling Karen Wilson WHSC nso 13
12 bronze 13461 Yasmin Hales Romek Kowalewski WHSC nso 13
14 bronze 13851 Tom Jackson Sarah Lohan WHSC ood 15

31/10 - bronze Fleet at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 14151 Timothy Alston Steve Cooper WHSC 1 1
2 bronze 13603 Caro Mitchell** Alistair Lambert WHSC 2 2
3 bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC 3 3
4 bronze 13237 Charlie Cotter** Tomasz Skakola WHSC 4 4
5 bronze 14014 Cathy Howard Andy Wadsworth WHSC 5 5
6 bronze 1413 Szymon Matyjaszczuk Mark Wolf WHSC nso 7
7 bronze 13922 John O'Sullivan Moh Ali WHSC ood 15
7 bronze 13472 Lucy Street Sarah Street WHSC ood 15
7 bronze 14110 Nat Spurling Karen Wilson WHSC ood 15
10 bronze 14131 Liz Guest Jim Dimond WHSC dtc 18

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dtcDidn't come to the start 18
nsoDid not sign on Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com