event burgee venue burgee

2022 Saturday Autumn Winter Series Bronze

Welsh Harp (50% of races to qualify)

2022 Saturday Autumn Winter Series - Bronze

bronze Fleet

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, To qualify: 3, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club 8/10
 
15/10
 
22/10
 
29/10
 
5/11
 
19/11
 
26/11
 
3/12
 
10/12
 
17/12
 
24/12
 
31/12
 
Nett flag
1st bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC (1) (DNC) (DNC) 1 1 1 (2)           3
2nd bronze 13944 Uieong To Craig Sanderson WHSC 2 (DNC) (6) 2 (11 dnf) 2 (4)           6
3rd bronze 13532 Cathy Howard* Steve Cooper WHSC 3 (22 dtc) 2 4 (11 dnf) (DNC) (DNC)           9
4th bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan WHSC (5) (15 ood) 5 3 (11 dnf) (6) 3           11
5th bronze 13662 Caro Mitchell** Sue Tomkins WHSC 10 (DNC) 1 (15 ood) (11 dnf) (DNC) 1           12
6th bronze 13679 Denise Vale* Keith Street WHSC (9) (15 ood) 4 (11) 2 (8) 7           13
7th bronze 3 Paula Sheehan Martin Hime WHSC 6 5 (7) (7) 3 (7) (DNC)           14
8th bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC 8 4 3 (10) (DNC) (DNC) (9)           15
9th bronze 5 Steve Bethel Jared Chesterman WHSC (DNC) 1 9 6 (DNC) (14 dnf) (DNC)           16
10th bronze 13681 Kana Dutkovic Jamie Isles WHSC 4 3 (DNC) (DNC) (DNC) 9 (10)           16
11th bronze 4166 Pauline de Harztog Sarah Street WHSC (DNC) 2 8 (DNC) (DNC) (11) 8           18
12th bronze 13787 Joe Noun John O'Sullivan WHSC 7 (DNC) (11) 8 (DNC) 5 (DNC)           20
13th bronze 13568 Emily Towers Ruslan Scutelnic WHSC (DNC) 7 dnf (DNC) (DNC) (15 ood) 3 11           21
14th bronze 13696 Simon Hazel Roger Jeffs WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 11 dnf 4 6           21
15th bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC (DNC) (22 dtc) (DNC) 5 11 dnf (15 ood) 5           21
16th bronze 8 Warren Breen Rupert Neesham WHSC (DNC) (DNC) (DNC) 12 4 14 dnf (DNC)           30
17th bronze 13589 Richard Gillian Yossi Shahar WHSC 15 ood (22 dtc) 12 9 (DNC) (DNC) (DNC)           36
DNQ bronze 13589 Sarah Lohan Laurence Bard WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 10 DNC           210
DNQ bronze 14044 Tom Jackson Richard Connett WHSC (DNC) (DNC) 10 (DNC) (DNC) DNC DNC           210
DNQ bronze 5 Gavin Dobbing Steven B WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood DNC DNC           215
DNQ bronze 14110 Adeel Khan Steve Cooper WHSC (DNC) 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC           215

* won one series ** won two series

8/10 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC 1 1
2 bronze 13944 Uieong To Craig Sanderson WHSC 2 2
3 bronze 13532 Cathy Howard* Steve Cooper WHSC 3 3
4 bronze 13681 Kana Dutkovic Jamie Isles WHSC 4 4
5 bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan WHSC 5 5
6 bronze 3 Paula Sheehan Martin Hime WHSC 6 6
7 bronze 13787 Joe Noun John O'Sullivan WHSC 7 7
8 bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC 8 8
9 bronze 13679 Denise Vale* Keith Street WHSC 9 9
10 bronze 13662 Caro Mitchell** Sue Tomkins WHSC 10 10
11 bronze 13589 Richard Gillian Yossi Shahar WHSC ood 15

15/10 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 5 Steve Bethel Jared Chesterman WHSC 1 1
2 bronze 4166 Pauline de Harztog Sarah Street WHSC 2 2
3 bronze 13681 Kana Dutkovic Jamie Isles WHSC 3 3
4 bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC 4 4
5 bronze 3 Paula Sheehan Martin Hime WHSC 5 5
6 bronze 13568 Emily Towers Ruslan Scutelnic WHSC dnf 7
7 bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan WHSC ood 15
7 bronze 13679 Denise Vale* Keith Street WHSC ood 15
7 bronze 14110 Adeel Khan Steve Cooper WHSC ood 15
10 bronze 13532 Cathy Howard* Steve Cooper WHSC dtc 22
10 bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC dtc 22
10 bronze 13589 Richard Gillian Yossi Shahar WHSC dtc 22

22/10 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13662 Caro Mitchell** Sue Tomkins WHSC 1 1
2 bronze 13532 Cathy Howard* Steve Cooper WHSC 2 2
3 bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC 3 3
4 bronze 13679 Denise Vale* Keith Street WHSC 4 4
5 bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan WHSC 5 5
6 bronze 13944 Uieong To Craig Sanderson WHSC 6 6
7 bronze 3 Paula Sheehan Martin Hime WHSC 7 7
8 bronze 4166 Pauline de Harztog Sarah Street WHSC 8 8
9 bronze 5 Steve Bethel Jared Chesterman WHSC 9 9
10 bronze 14044 Tom Jackson Richard Connett WHSC 11 10
11 bronze 13787 Joe Noun John O'Sullivan WHSC 12 11
12 bronze 13589 Richard Gillian Yossi Shahar WHSC 13 12

29/10 - bronze Fleet at 2:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC 1 1
2 bronze 13944 Uieong To Craig Sanderson WHSC 2 2
3 bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan WHSC 3 3
4 bronze 13532 Cathy Howard* Steve Cooper WHSC 4 4
5 bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC 5 5
6 bronze 5 Steve Bethel Jared Chesterman WHSC 6 6
7 bronze 3 Paula Sheehan Martin Hime WHSC 7 7
8 bronze 13787 Joe Noun John O'Sullivan WHSC 8 8
9 bronze 13589 Richard Gillian Yossi Shahar WHSC 9 9
10 bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC 10 10
11 bronze 13679 Denise Vale* Keith Street WHSC 11 11
12 bronze 8 Warren Breen Rupert Neesham WHSC 12 12
13 bronze 13662 Caro Mitchell** Sue Tomkins WHSC ood 15

5/11 - bronze Fleet at 2:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC 1 1
2 bronze 13679 Denise Vale* Keith Street WHSC 2 2
3 bronze 3 Paula Sheehan Martin Hime WHSC 3 3
4 bronze 8 Warren Breen Rupert Neesham WHSC 4 4
5 bronze 13944 Uieong To Craig Sanderson WHSC dnf 11
5 bronze 13532 Cathy Howard* Steve Cooper WHSC dnf 11
5 bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan WHSC dnf 11
5 bronze 13662 Caro Mitchell** Sue Tomkins WHSC dnf 11
5 bronze 13696 Simon Hazel Roger Jeffs WHSC dnf 11
5 bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC dnf 11
11 bronze 13568 Emily Towers Ruslan Scutelnic WHSC ood 15
11 bronze 5 Gavin Dobbing Steven B WHSC ood 15

19/11 - bronze Fleet at 2:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC 1 1
2 bronze 13944 Uieong To Craig Sanderson WHSC 2 2
3 bronze 13568 Emily Towers Ruslan Scutelnic WHSC 3 3
4 bronze 13696 Simon Hazel Roger Jeffs WHSC 4 4
5 bronze 13787 Joe Noun John O'Sullivan WHSC 5 5
6 bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan WHSC 6 6
7 bronze 3 Paula Sheehan Martin Hime WHSC 7 7
8 bronze 13679 Denise Vale* Keith Street WHSC 8 8
9 bronze 13681 Kana Dutkovic Jamie Isles WHSC 9 9
10 bronze 13589 Sarah Lohan Laurence Bard WHSC 10 10
11 bronze 4166 Pauline de Harztog Sarah Street WHSC 11 11
12 bronze 5 Steve Bethel Jared Chesterman WHSC dnf 14
12 bronze 8 Warren Breen Rupert Neesham WHSC dnf 14
14 bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC ood 15

26/11 - bronze Fleet at 2:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13662 Caro Mitchell** Sue Tomkins WHSC 1 1
2 bronze 14166 Romek Kowalewski Maurice Cleal WHSC 2 2
3 bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan WHSC 3 3
4 bronze 13944 Uieong To Craig Sanderson WHSC 4 4
5 bronze 13532 Guy Harden Ricardo Chacon WHSC 5 5
6 bronze 13696 Simon Hazel Roger Jeffs WHSC 6 6
7 bronze 13679 Denise Vale* Keith Street WHSC 7 7
8 bronze 4166 Pauline de Harztog Sarah Street WHSC 8 8
9 bronze 13818 Roger Jeffs Andy Shrimpton WHSC 9 9
10 bronze 13681 Kana Dutkovic Jamie Isles WHSC 10 10
11 bronze 13568 Emily Towers Ruslan Scutelnic WHSC 11 11

3/12 - bronze Fleet at 2:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

10/12 - bronze Fleet at 2:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

17/12 - bronze Fleet at 2:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

24/12 - bronze Fleet at 2:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

31/12 - bronze Fleet at 2:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish Varies
dtcDidn't come to the start 22
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com