event burgee venue burgee

2022 Saturday Autumn Winter Series - All helm

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

2022 Saturday Autumn Winter Series - All Helm

Overall

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, To qualify: 5, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName 8/10
 
8/10
 
15/10
 
15/10
 
22/10
 
22/10
 
29/10
 
29/10
 
5/11
 
19/11
 
26/11
 
3/12
 
10/12
 
17/12
 
24/12
 
31/12
 
Nett flag
1st Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski (1) (1) (10 dnf) (dtc) (1) 1 1 1 1 (3) 1           5
2nd Gold 13164 Steve Cooper Cathy Howard (2) (2) (2) 1 (2) 2 2 2 2 (DNC) (DNC)           9
3rd Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To (5) (4) (DNC) (DNC) (4) 3 4 4 (5) 1 3           15
4th Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 3 (5) (7) 2 (6) 5 5 (7) (8) 4 (DNC)           19
5th Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 4 (7) 1 4 (8) (13) 7 6 (11) (8) (DNC)           22
6th Gold 13811 Sue Tomkins Caro Mitchell 8 (DNC) (15 ood) (15 ood) 3 4 (DNC) (DNC) 4 (DNC) 7           26
7th Gold 13299 Jamie Isles Kana Butkovic 7 (8) 3 6 (DNC) (DNC) (12) 5 7 (10) (DNC)           28
8th Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden (DNC) (DNC) (10 dnf) (dtc) 10 7 8 3 (13) (15 ood) 4           32
9th Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager (DNC) (DNC) 4 5 5 11 (DNC) (DNC) (15) 9 (DNC)           34
10th Silver 14200 Liz Guest Jim Dimond (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 7 9 6 (dtc) 6 11 (15 ood)           39
11th Gold 13787 Keith Street Denise Vale 15 ood 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 3 (dtc) 9 2 (DNC)           44
12th Bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan 11 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 13 10 (DNC) 5 5           44
13th Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian (15 ood) (15 ood) (DNC) (DNC) (16 dnf) 8 10 8 12 6 (DNC)           44
14th Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 10 9 (15 ood) (15 ood) 9 10 (14) 9 (DNC) (14) (DNC)           47
15th Silver 1421 Charlie Cotter Steve Bethel (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 11 12 9 dtc 10 (DNC) (DNC)           77
DNQ Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 15 ood 7 6           228
DNQ Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 12 6 (DNC) (DNC) DNC DNC 11 dnf           229
DNQ Bronze 1388 Tom Jackson Sarah Lohan (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 11 11 14 DNC DNC           236
DNQ Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 13 dtc (DNC) (DNC) DNC DNC 9           257
DNQ Bronze 5 Jared Chesterman Steve Bethal (DNC) (DNC) 5 3 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC           308
DNQ Gold 13237 Tomasz Szakola** Lucy Street 6 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 3 DNC DNC           309
DNQ Silver 9 Amy Street* Denise Vale 9 3 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC           312
DNQ Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 13 8           321
DNQ Gold 13681 Joel Schrire Kana (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood DNC DNC DNC           330
DNQ Silver 13811 Yossi Shahar** Laurence Bard (DNC) (DNC) 6 dtc (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC           341
DNQ Bronze 9 Nat Spurling Alex Reynolds (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 14 dtc (DNC) (DNC) DNC DNC DNC           349
DNQ Bronze 8 Rupert Neesham Warren Breen (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 15 dtc DNC DNC DNC           350
DNQ Bronze 13787 Oli Hale Lucy Street (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 2           402
DNQ Gold 2 Jim Faulkner Denise Vale (DNC) 6 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC           406
DNQ Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 12 DNC           412
DNQ Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 15 ood           415
DNQ Bronze 13672 Stuart Nightingale Steve Bethal (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 15 DNC           415
DNQ Silver 12747 Jenny Irwin Louise Hinshelwood (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 16 DNC           416
DNQ Bronze 13660 Richard Gillian Chris Higgs (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 16 DNC DNC           416

*won one series **won two series (silver helm)

8/10 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Gold 13164 Steve Cooper Cathy Howard 2 2
3 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 3 3
4 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 4 4
5 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 5 5
6 Gold 13237 Tomasz Szakola** Lucy Street 6 6
7 Gold 13299 Jamie Isles Kana Butkovic 7 7
8 Gold 13811 Sue Tomkins Caro Mitchell 8 8
9 Silver 9 Amy Street* Denise Vale 9 9
10 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 10 10
11 Bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan 11 11
12 Gold 13787 Keith Street Denise Vale ood 15
12 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian ood 15

8/10 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Gold 13164 Steve Cooper Cathy Howard 2 2
3 Silver 9 Amy Street* Denise Vale 3 3
4 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 4 4
5 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 5 5
6 Gold 2 Jim Faulkner Denise Vale 6 6
7 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 7 7
8 Gold 13299 Jamie Isles Kana Butkovic 8 8
9 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 9 9
10 Gold 13787 Keith Street Denise Vale ood 15
10 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian ood 15

15/10 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 1 1
2 Gold 13164 Steve Cooper Cathy Howard 2 2
3 Gold 13299 Jamie Isles Kana Butkovic 3 3
4 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 4 4
5 Bronze 5 Jared Chesterman Steve Bethal 5 5
6 Silver 13811 Yossi Shahar** Laurence Bard 6 6
7 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 7 7
8 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski dnf 10
8 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden dnf 10
10 Gold 13811 Sue Tomkins Caro Mitchell ood 15
10 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun ood 15

15/10 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13164 Steve Cooper Cathy Howard 1 1
2 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 2 2
3 Bronze 5 Jared Chesterman Steve Bethal 3 3
4 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 4 4
5 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 5 5
6 Gold 13299 Jamie Isles Kana Butkovic 6 6
7 Gold 13811 Sue Tomkins Caro Mitchell ood 15
7 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun ood 15
9 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski dtc 35
9 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden dtc 35
9 Silver 13811 Yossi Shahar** Laurence Bard dtc 35

22/10 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Gold 13164 Steve Cooper Cathy Howard 2 2
3 Gold 13811 Sue Tomkins Caro Mitchell 3 3
4 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 4 4
5 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 5 5
6 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 6 6
7 Silver 14200 Liz Guest Jim Dimond 7 7
8 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 8 8
9 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 9 9
10 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 10 10
11 Silver 1421 Charlie Cotter Steve Bethel 11 11
12 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 12 12
13 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 13 13
14 Bronze 9 Nat Spurling Alex Reynolds 14 14
15 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian dnf 16

22/10 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Gold 13164 Steve Cooper Cathy Howard 2 2
3 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 3 3
4 Gold 13811 Sue Tomkins Caro Mitchell 4 4
5 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 5 5
6 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 6 6
7 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 7 7
8 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 8 8
9 Silver 14200 Liz Guest Jim Dimond 9 9
10 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 10 10
11 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 11 11
12 Silver 1421 Charlie Cotter Steve Bethel 12 12
13 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 13 13
14 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin dtc 35
14 Bronze 9 Nat Spurling Alex Reynolds dtc 35

29/10 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Gold 13164 Steve Cooper Cathy Howard 2 2
3 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 3 3
4 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 4 4
5 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 5 5
6 Silver 14200 Liz Guest Jim Dimond 6 6
7 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 7 7
8 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 8 8
9 Silver 1421 Charlie Cotter Steve Bethel 9 9
10 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 10 10
11 Bronze 1388 Tom Jackson Sarah Lohan 11 11
12 Gold 13299 Jamie Isles Kana Butkovic 12 12
13 Bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan 13 13
14 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 14 14
15 Gold 13681 Joel Schrire Kana ood 15
15 Bronze 8 Rupert Neesham Warren Breen 15 15

29/10 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Gold 13164 Steve Cooper Cathy Howard 2 2
3 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 3 3
4 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 4 4
5 Gold 13299 Jamie Isles Kana Butkovic 5 5
6 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 6 6
7 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 7 7
8 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 8 8
9 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 9 9
10 Bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan 10 10
11 Bronze 1388 Tom Jackson Sarah Lohan 11 11
12 Gold 13681 Joel Schrire Kana ood 15
13 Silver 14200 Liz Guest Jim Dimond dtc 35
13 Gold 13787 Keith Street Denise Vale dtc 35
13 Silver 1421 Charlie Cotter Steve Bethel dtc 35
13 Bronze 8 Rupert Neesham Warren Breen dtc 35

5/11 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Gold 13164 Steve Cooper Cathy Howard 2 2
3 Gold 13237 Tomasz Szakola** Lucy Street 3 3
4 Gold 13811 Sue Tomkins Caro Mitchell 4 4
5 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 5 5
6 Silver 14200 Liz Guest Jim Dimond 6 6
7 Gold 13299 Jamie Isles Kana Butkovic 7 7
8 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 8 8
9 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 9 9
10 Silver 1421 Charlie Cotter Steve Bethel 10 10
11 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 11 11
12 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 12 12
13 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 13 13
14 Bronze 1388 Tom Jackson Sarah Lohan 14 14
15 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 15 15
15 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers ood 15
17 Bronze 13660 Richard Gillian Chris Higgs 16 16

19/11 at 1:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 1 1
2 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 2 2
3 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 3 3
4 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 4 4
5 Bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan 5 5
6 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 6 6
7 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers 7 7
8 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 8 8
9 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 9 9
10 Gold 13299 Jamie Isles Kana Butkovic 10 10
11 Silver 14200 Liz Guest Jim Dimond 11 11
12 Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan 12 12
13 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet 13 13
14 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 14 14
15 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden ood 15
15 Bronze 13672 Stuart Nightingale Steve Bethal 15 15
17 Silver 12747 Jenny Irwin Louise Hinshelwood 16 16

26/11 at 1:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Bronze 13787 Oli Hale Lucy Street 2 2
3 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 3 3
4 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 4 4
5 Bronze 13164 Quentin Drain Adeel Khan 5 5
6 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers 6 6
7 Gold 13811 Sue Tomkins Caro Mitchell 7 7
8 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet 8 8
9 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 9 9
10 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson dnf 11
11 Silver 14200 Liz Guest Jim Dimond ood 15
11 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest ood 15

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish Varies
dtcDidn't come to the starting area 35
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com