event burgee venue burgee

2019 Saturday Autumn Series - All helm

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

Overall

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, To qualify: 3, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName 5/10
 
19/10
 
26/10
 
2/11
 
16/11
 
23/11
 
30/11
 
7/12
 
14/12
 
21/12
 
28/12
 
Nett flag
1st Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud (DNC) (DNC) 1 1 (5) 1 (DNC)         3
2nd Gold 13787 Keith Street Lucy Street (DNC) (DNC) 5 (DNC) 1 2 (8)         8
3rd Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 4 (DNC) (6) 2 (9) (15 ood) 2         8
4th Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay 8 1 (DNC) (DNC) 2 (DNC) (15 ood)         11
5th Gold 13532 Norm Brown Charlie Cotter 1 (15 ood) (DNC) (DNC) (6) 6 5         12
6th Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 5 (DNC) 4 5 (11) (DNC) (DNC)         14
7th Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 6 3 (DNC) (DNC) 7 (DNC) (DNC)         16
8th Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell 11 4 (DNC) 4 (DNC) (DNC) (13)         19
9th Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs (13) 2 (15 ood) (DNC) (DNC) 9 9         20
10th Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling (15) 6 (DNC) (DNC) 3 (14) 11         20
11th Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin (DNC) 5 (DNC) (DNC) 15 ood 3 (DNC)         23
12th Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard (16) (DNC) 7 (DNC) (DNC) 4 12         23
13th Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt (DNC) (DNC) (DNC) 6 (DNC) 7 10         23
14th Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 12 8 (15 ood) (DNC) 4 (DNC) (DNC)         24
15th Gold 14 Jim Dimond Liz Guest 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) 10 (DNC) 1         26
16th Gold 13693 Jim Faulkner Paula Sheehan 2 10 (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood (DNC)         27
17th Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street 9 (DNC) (DNC) (DNC) 13 5 (DNC)         27
18th Bronze 1359 John O'Sullivan Ilias Michopoulos (DNC) 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) 10 3         28
19th Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson (DNC) (DNC) 9 (DNC) (DNC) 13 6         28
20th Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 7 (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood (DNC) 7         29
21st Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers (18) (DNC) (DNC) (DNC) 8 8 15 ood         31
22nd Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan (DNC) 9 (DNC) (DNC) 15 dnf 11 (DNC)         35
23rd Silver 13568 Jamie Isles** Briony Brock 14 (DNC) (DNC) (DNC) 12 12 (DNC)         38
24th Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton (DNC) 11 (DNC) (DNC) (DNC) 15 14         40
DNQ Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie (DNC) (DNC) 2 3 (DNC) (DNC) DNC         105
DNQ Silver 13421 Helen Allen** Dianne Marcos Nichols (DNC) (DNC) 8 (DNC) (DNC) DNC 4         112
DNQ Gold 13594 Ruslan Scutelnic Michal Szady 3 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC         118
DNQ Gold 13681 Joel Schrire Yossi Shahar (DNC) (DNC) 3 15 ood (DNC) (DNC) DNC         118
DNQ Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 10 (DNC) 11 (DNC) (DNC) (DNC) DNC         121
DNQ Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs 17 7 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC         124
DNQ Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin (DNC) 15 ood (DNC) 15 ood (DNC) (DNC) DNC         130
DNQ Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan 19 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 15         134
DNQ Silver 12746 Mahmood Shamsuddin Moh Ali (DNC) (DNC) 10 (DNC) (DNC) DNC DNC         210
DNQ Gold 13136 Alain Renaud Yasmin Hales (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood (DNC) DNC DNC         215
DNQ Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey 21 dnf (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC         221

No series racing on 12.10.19 due to End of Seasons Race and 09.11.19 due to Commodore's Cup/Victor Trophy


*won one series **won two series (silver helm)

5/10 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13532 Norm Brown Charlie Cotter 1 1
2 Gold 13693 Jim Faulkner Paula Sheehan 2 2
3 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Michal Szady 3 3
4 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 4 4
5 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 5 5
6 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 6 6
7 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 7 7
8 Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay 8 8
9 Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street 9 9
10 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 10 10
11 Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell 11 11
12 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 12 12
13 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 13 13
14 Silver 13568 Jamie Isles** Briony Brock 14 14
15 Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling 15 15
15 Gold 14 Jim Dimond Liz Guest ood 15
17 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 16 16
18 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs 17 17
19 Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers 18 18
20 Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan 19 19
21 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey dnf 21

19/10 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay 1 1
2 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 2 2
3 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 3 3
4 Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell 4 4
5 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 5 5
6 Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling 6 6
7 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs 7 7
8 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 8 8
9 Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan 9 9
10 Gold 13693 Jim Faulkner Paula Sheehan 10 10
11 Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton 11 11
12 Gold 13532 Norm Brown Charlie Cotter ood 15
12 Bronze 1359 John O'Sullivan Ilias Michopoulos ood 15
12 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Michal Szady ood 15
12 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin ood 15

26/10 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud 1 1
2 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie 2 2
3 Gold 13681 Joel Schrire Yossi Shahar 3 3
4 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 4 4
5 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 5 5
6 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 6 6
7 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 7 7
8 Silver 13421 Helen Allen** Dianne Marcos Nichols 8 8
9 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson 9 9
10 Silver 12746 Mahmood Shamsuddin Moh Ali 10 10
11 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 11 11
12 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs ood 15
12 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell ood 15

2/11 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud 1 1
2 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 2 2
3 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie 3 3
4 Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell 4 4
5 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 5 5
6 Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 6 6
7 Gold 13681 Joel Schrire Yossi Shahar ood 15
7 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin ood 15
7 Gold 13136 Alain Renaud Yasmin Hales ood 15

16/11 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 1 1
2 Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay 2 2
3 Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling 3 3
4 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 4 4
5 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud 5 5
6 Gold 13532 Norm Brown Charlie Cotter 6 6
7 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 7 7
8 Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers 8 8
9 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 9 9
10 Gold 14 Jim Dimond Liz Guest 10 10
11 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 11 11
12 Silver 13568 Jamie Isles** Briony Brock 12 12
13 Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street 13 13
14 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin ood 15
14 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell ood 15
14 Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan dnf 15

23/11 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud 1 1
2 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 2 2
3 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 3 3
4 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 4 4
5 Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street 5 5
6 Gold 13532 Norm Brown Charlie Cotter 6 6
7 Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 7 7
8 Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers 8 8
9 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 9 9
10 Bronze 1359 John O'Sullivan Ilias Michopoulos 10 10
11 Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan 11 11
12 Silver 13568 Jamie Isles** Briony Brock 12 12
13 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson 13 13
14 Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling 14 14
15 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams ood 15
15 Gold 13693 Jim Faulkner Paula Sheehan ood 15
15 Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton 15 15

30/11 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14 Jim Dimond Liz Guest 1 1
2 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 2 2
3 Bronze 1359 John O'Sullivan Ilias Michopoulos 3 3
4 Silver 13421 Helen Allen** Dianne Marcos Nichols 4 4
5 Gold 13532 Norm Brown Charlie Cotter 5 5
6 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson 6 6
7 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 7 7
8 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 8 8
9 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 9 9
10 Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 10 10
11 Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling 11 11
12 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 12 12
13 Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell 13 13
14 Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton 14 14
15 Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay ood 15
15 Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers ood 15
15 Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan 15 15

7/12 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

14/12 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

21/12 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

28/12 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com