event burgee venue burgee

2018 Tuesday Summer Series Bronze

Welsh Harp (50% of races to qualify)

bronze Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club 26/6
 
3/7
 
10/7
 
17/7
 
24/7
 
31/7
 
7/8
 
14/8
 
21/8
 
Nett flag
1st bronze 13787 Hannah Liptrot Keith Street WHSC 1 (DNC) (4) (4) 2 3       6
2nd bronze 13532 Charlie Cotter Lydia Evans WHSC (DNC) 1 1 (5) 5 (DNC)       7
3rd bronze 13603 Caro Mitchell* Alistair Lambert WHSC 2 3 (15 ood) (8) (7) 2       7
4th bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC (DNC) (DNC) 2 2 3 (DNC)       7
5th bronze 13589 Richard Gillian Laurence Bard WHSC (DNC) 4 3 (DNC) (15 ood) 4       11
6th bronze 13811 Liz Guest Sue Tomkins WHSC 3 5 6 (DNC) (DNC) (15 ood)       14
7th bronze 13919 Chris Higgs Peter Dunton WHSC 4 (DNC) 7 (10) 6 (8 nso)       17
8th bronze 13589 Mark Greenstreet Laurence Bard WHSC (DNC) 10 nso (DNC) 6 9 nso (DNC)       25
9th bronze 13696 Johannes Menzel Ricardo Chacon WHSC (DNC) 15 ood 8 9 (DNC) (DNC)       32
DNQ bronze 1388 Szymon Matyjaszczuk Ed Coyne WHSC (DNC) 2 (DNC) (DNC) 1 DNC       103
DNQ bronze 13589 Yossi Shahar* Laurence Bard WHSC (DNC) (DNC) (DNC) DNC 4 1       105
DNQ bronze 7 Lucy Barrie Paula Sheehan WHSC (DNC) 7 (DNC) 3 (DNC) DNC       110
DNQ bronze 9 Rafal Gabzdyl Pedro Costa WHSC (DNC) 8 (DNC) 7 (DNC) DNC       115
DNQ bronze 12978 Giselle Sherwen Ben Kaplan WHSC 15 ood (DNC) 5 (DNC) (DNC) DNC       120
DNQ bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC (DNC) (DNC) (DNC) DNC 15 ood 6       121
DNQ bronze 13421 Amy Street** Helen Allen WHSC (DNC) (DNC) (DNC) 1 DNC DNC       201
DNQ bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton WHSC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 5       205
DNQ bronze 12751 Sebastian Szustkiewicz Kamil Malyszko WHSC (DNC) 6 (DNC) (DNC) DNC DNC       206
DNQ bronze 5 Denise Vale Joseph Jones WHSC (DNC) (DNC) 15 ood (DNC) DNC DNC       215
DNQ bronze 13889 John O'Sullivan Mick Printemps WHSC (DNC) (DNC) 15 ood (DNC) DNC DNC       215
DNQ bronze 13675 Mick Printemps John O'Sullivan WHSC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 15 ood       215
DNQ bronze 13594 Ilias Michopoulos Ruslan Scutelnic WHSC (DNC) 15 ood (DNC) (DNC) DNC DNC       215


* won one series ** won two series

26/6 - bronze Fleet at 7.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13787 Hannah Liptrot Keith Street WHSC 1 1
2 bronze 13603 Caro Mitchell* Alistair Lambert WHSC 2 2
3 bronze 13811 Liz Guest Sue Tomkins WHSC 3 3
4 bronze 13919 Chris Higgs Peter Dunton WHSC 5 4
5 bronze 12978 Giselle Sherwen Ben Kaplan WHSC ood 15

3/7 - bronze Fleet at 7.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13532 Charlie Cotter Lydia Evans WHSC 3 1
2 bronze 1388 Szymon Matyjaszczuk Ed Coyne WHSC 4 2
3 bronze 13603 Caro Mitchell* Alistair Lambert WHSC 5 3
4 bronze 13589 Richard Gillian Laurence Bard WHSC 6 4
5 bronze 13811 Liz Guest Sue Tomkins WHSC 7 5
6 bronze 12751 Sebastian Szustkiewicz Kamil Malyszko WHSC 8 6
7 bronze 7 Lucy Barrie Paula Sheehan WHSC 9 7
8 bronze 9 Rafal Gabzdyl Pedro Costa WHSC 10 8
9 bronze 13589 Mark Greenstreet Laurence Bard WHSC nso 10
10 bronze 13696 Johannes Menzel Ricardo Chacon WHSC ood 15
10 bronze 13594 Ilias Michopoulos Ruslan Scutelnic WHSC ood 15

10/7 - bronze Fleet at 7.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13532 Charlie Cotter Lydia Evans WHSC 3 1
2 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 4 2
3 bronze 13589 Richard Gillian Laurence Bard WHSC 5 3
4 bronze 13787 Hannah Liptrot Keith Street WHSC 6 4
5 bronze 12978 Giselle Sherwen Ben Kaplan WHSC 7 5
6 bronze 13811 Liz Guest Sue Tomkins WHSC 8 6
7 bronze 13919 Chris Higgs Peter Dunton WHSC 9 7
8 bronze 13696 Johannes Menzel Ricardo Chacon WHSC 10 8
9 bronze 13603 Caro Mitchell* Alistair Lambert WHSC ood 15
9 bronze 5 Denise Vale Joseph Jones WHSC ood 15
9 bronze 13889 John O'Sullivan Mick Printemps WHSC ood 15

17/7 - bronze Fleet at 7.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13421 Amy Street** Helen Allen WHSC 1 1
2 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 3 2
3 bronze 7 Lucy Barrie Paula Sheehan WHSC 4 3
4 bronze 13787 Hannah Liptrot Keith Street WHSC 5 4
5 bronze 13532 Charlie Cotter Lydia Evans WHSC 6 5
6 bronze 13589 Mark Greenstreet Laurence Bard WHSC 7 6
7 bronze 9 Rafal Gabzdyl Pedro Costa WHSC 8 7
8 bronze 13603 Caro Mitchell* Alistair Lambert WHSC 9 8
9 bronze 13696 Johannes Menzel Ricardo Chacon WHSC 10 9
10 bronze 13919 Chris Higgs Peter Dunton WHSC 11 10

24/7 - bronze Fleet at 7.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 1388 Szymon Matyjaszczuk Ed Coyne WHSC 1 1
2 bronze 13787 Hannah Liptrot Keith Street WHSC 2 2
3 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 3 3
4 bronze 13589 Yossi Shahar* Laurence Bard WHSC 4 4
5 bronze 13532 Charlie Cotter Lydia Evans WHSC 5 5
6 bronze 13919 Chris Higgs Peter Dunton WHSC 6 6
7 bronze 13603 Caro Mitchell* Alistair Lambert WHSC 7 7
8 bronze 13589 Mark Greenstreet Laurence Bard WHSC nso 9
9 bronze 13589 Richard Gillian Laurence Bard WHSC ood 15
9 bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC ood 15

31/7 - bronze Fleet at 7.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13589 Yossi Shahar* Laurence Bard WHSC 1 1
2 bronze 13603 Caro Mitchell* Alistair Lambert WHSC 2 2
3 bronze 13787 Hannah Liptrot Keith Street WHSC 3 3
4 bronze 13589 Richard Gillian Laurence Bard WHSC 4 4
5 bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton WHSC 5 5
6 bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC 6 6
7 bronze 13919 Chris Higgs Peter Dunton WHSC nso 8
8 bronze 13811 Liz Guest Sue Tomkins WHSC ood 15
8 bronze 13675 Mick Printemps John O'Sullivan WHSC ood 15

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
nsoDid not sign on Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com