event burgee venue burgee

2017 Saturday Summer Series - All helm

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

Overall

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 4, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName 01/07
 
01/07
 
08/07
 
08/07
 
15/07
 
15/07
 
22/07
 
22/07
 
29/07
 
29/07
 
05/08
 
05/08
 
12/08
 
12/08
 
19/08
 
19/08
 
26/08
 
26/08
 
02/09
 
02/09
 
09/09
 
09/09
 
16/09
 
16/09
 
Nett flag
1st Gold 14151 Steve Cooper Yossi Shahar (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     2 ood 2 ood 1 1                             6
2nd Gold 13594 Ruslan Scutelnic Richard Gillian (5) 1 3 2     (DNC) (DNC) (4) 2                             8
3rd Gold 13787 Keith Street Hannah Liptrot (DNC) (DNC) 2 3     1 2 (DNC) (DNC)                             8
4th Silver 13681 Joel Schrire Szymon Matyjaszczuk 2 ood 2 ood (5) 4     2 (15 dns) (DNC) (DNC)                             10
5th Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 2 2 (12) 6     (8) 3 (DNC) (DNC)                             13
6th Silver 13237 Tomasz Szakola Lydia Evans 2 ood 2 ood 8 (9)     (14 dsq) (15 dns) 3 (12 dns)                             15
7th Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell (9) (13 dns) 4 (13 dns)     9 (15 dns) 2 ood 2 ood                             17
8th Gold 13853 Lesley Kaye Nick Masters 3 5 (9) 5     5 (15 dns) (DNC) (DNC)                             18
9th Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     6 4 6 3                             19
10th Gold 13170 Norm Brown Hannah Liptrot (DNC) (DNC) 1 1     4 15 dns (DNC) (DNC)                             21
11th Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carman (10) 4 6 7     (10) 6 (opn) (opn)                             23
12th Gold 14222 Craig Sanderson Peter Kay 6 3 (DNC) (DNC)     (DNC) (DNC) 7 12 dns                             28
13th Gold 13603 Alistair Lambert Karen Wilson (DNC) (DNC) 10 (13 dns)     3 (15 dns) 5 12 dns                             30
14th Silver 12978 Jamie Isles Caro Mitchell 8 7 7 8     (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)                             30
15th Bronze 13889 John O'Sullivan Mick Printemps 7 13 dns (DNC) (DNC)     (DNC) (DNC) 9 6                             35
16th Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs (13 dns) 8 11 (13 dns)     (DNC) (DNC) 11 7                             37
DNQ Gold 13713 Chris Lomax Dianne Marcos (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     2 ood 2 ood 2 DNC                             106
DNQ Gold 1359 Jim Faulkner Jamie Isles (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     2 ood 1 DNC DNC                             203
DNQ Gold 13461 Jim Dimond Maciej Matyjaszczuk (DNC) (DNC) 2 ood 2 ood     (DNC) (DNC) DNC DNC                             204
DNQ Silver 8512 Eugene Shrimpton Andy Shrimpton (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     DNC DNC 8 4                             212
DNQ Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     7 5 DNC DNC                             212
DNQ Gold 14107 Ben Kaplan Chris Lomax 1 13 dns (DNC) (DNC)     (DNC) (DNC) DNC DNC                             214
DNQ Silver 14044 Richard Connett Serena Counsell 4 13 dns (DNC) (DNC)     (DNC) (DNC) DNC DNC                             217
DNQ Bronze 13853 Andy Ferrington Lesley Kaye 11 6 (DNC) (DNC)     (DNC) (DNC) DNC DNC                             217
DNQ Silver 13589 Laurence Bard Ian Conway (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     DNC DNC 10 12 dns                             222
DNQ Gold 13980 Roger Walton Norm Brown (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     DNC DNC opn opn                             224
DNQ Gold 14200 Richard Lord Penny Abbott (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     DNC DNC opn opn                             224
DNQ Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Jim Dimond (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     DNC DNC opn opn                             224
DNQ Silver 13472 Sarah Street Lucy Street (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     14 dnf 15 dns DNC DNC                             229
DNQ Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     14 dns 15 dns DNC DNC                             229
DNQ Bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     DNC DNC DNC 5                             305

IMPORTANT NOTE:
We have changed the way OOD and safety duties are scored.
These duties will now be given a score of 2 points in the first instance, and any duty following this will be given your average score for the whole series.

*won one series **won two series (silver helm)

15/07 no race Victor Trophy

01/07 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14107 Ben Kaplan Chris Lomax 1 1
2 Silver 13681 Joel Schrire Szymon Matyjaszczuk ood 2
2 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 2 2
2 Silver 13237 Tomasz Szakola Lydia Evans ood 2
5 Gold 13853 Lesley Kaye Nick Masters 3 3
6 Silver 14044 Richard Connett Serena Counsell 4 4
7 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Richard Gillian 5 5
8 Gold 14222 Craig Sanderson Peter Kay 6 6
9 Bronze 13889 John O'Sullivan Mick Printemps 7 7
10 Silver 12978 Jamie Isles Caro Mitchell 8 8
11 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell 9 9
12 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carman 10 10
13 Bronze 13853 Andy Ferrington Lesley Kaye 11 11
14 Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs dns 13

01/07 at 16:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Richard Gillian 1 1
2 Silver 13681 Joel Schrire Szymon Matyjaszczuk ood 2
2 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 2 2
2 Silver 13237 Tomasz Szakola Lydia Evans ood 2
5 Gold 14222 Craig Sanderson Peter Kay 3 3
6 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carman 4 4
7 Gold 13853 Lesley Kaye Nick Masters 5 5
8 Bronze 13853 Andy Ferrington Lesley Kaye 6 6
9 Silver 12978 Jamie Isles Caro Mitchell 7 7
10 Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs 8 8
11 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell dns 13
11 Bronze 13889 John O'Sullivan Mick Printemps dns 13
11 Gold 14107 Ben Kaplan Chris Lomax dns 13
11 Silver 14044 Richard Connett Serena Counsell dns 13

08/07 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13170 Norm Brown Hannah Liptrot 1 1
2 Gold 13787 Keith Street Hannah Liptrot 2 2
2 Gold 13461 Jim Dimond Maciej Matyjaszczuk ood 2
4 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Richard Gillian 3 3
5 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell 4 4
6 Silver 13681 Joel Schrire Szymon Matyjaszczuk 5 5
7 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carman 6 6
8 Silver 12978 Jamie Isles Caro Mitchell 7 7
9 Silver 13237 Tomasz Szakola Lydia Evans 8 8
10 Gold 13853 Lesley Kaye Nick Masters 9 9
11 Gold 13603 Alistair Lambert Karen Wilson 10 10
12 Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs 11 11
13 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 12 12

08/07 at 16:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13170 Norm Brown Hannah Liptrot 1 1
2 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Richard Gillian 2 2
2 Gold 13461 Jim Dimond Maciej Matyjaszczuk ood 2
4 Gold 13787 Keith Street Hannah Liptrot 3 3
5 Silver 13681 Joel Schrire Szymon Matyjaszczuk 4 4
6 Gold 13853 Lesley Kaye Nick Masters 5 5
7 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 6 6
8 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carman 7 7
9 Silver 12978 Jamie Isles Caro Mitchell 8 8
10 Silver 13237 Tomasz Szakola Lydia Evans 9 9
11 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell dns 13
11 Gold 13603 Alistair Lambert Karen Wilson dns 13
11 Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs dns 13

22/07 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13787 Keith Street Hannah Liptrot 1 1
2 Gold 14151 Steve Cooper Yossi Shahar ood 2
2 Silver 13681 Joel Schrire Szymon Matyjaszczuk 2 2
2 Gold 13713 Chris Lomax Dianne Marcos ood 2
2 Gold 1359 Jim Faulkner Jamie Isles ood 2
6 Gold 13603 Alistair Lambert Karen Wilson 3 3
7 Gold 13170 Norm Brown Hannah Liptrot 4 4
8 Gold 13853 Lesley Kaye Nick Masters 5 5
9 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin 6 6
10 Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson 7 7
11 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 8 8
12 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell 9 9
13 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carman 10 10
14 Silver 13237 Tomasz Szakola Lydia Evans dsq 14
14 Silver 13472 Sarah Street Lucy Street dnf 14
14 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey dns 14

22/07 at 16:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 1359 Jim Faulkner Jamie Isles 1 1
2 Gold 14151 Steve Cooper Yossi Shahar ood 2
2 Gold 13787 Keith Street Hannah Liptrot 2 2
2 Gold 13713 Chris Lomax Dianne Marcos ood 2
5 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 3 3
6 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin 4 4
7 Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson 5 5
8 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carman 6 6
9 Silver 13681 Joel Schrire Szymon Matyjaszczuk dns 15
9 Silver 13237 Tomasz Szakola Lydia Evans dns 15
9 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell dns 15
9 Gold 13853 Lesley Kaye Nick Masters dns 15
9 Gold 13170 Norm Brown Hannah Liptrot dns 15
9 Gold 13603 Alistair Lambert Karen Wilson dns 15
9 Silver 13472 Sarah Street Lucy Street dns 15
9 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey dns 15

29/07 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14151 Steve Cooper Yossi Shahar 1 1
2 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell ood 2
2 Gold 13713 Chris Lomax Dianne Marcos 2 2
4 Silver 13237 Tomasz Szakola Lydia Evans 3 3
5 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Richard Gillian 4 4
6 Gold 13603 Alistair Lambert Karen Wilson 5 5
7 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin 6 6
8 Gold 14222 Craig Sanderson Peter Kay 7 7
9 Silver 8512 Eugene Shrimpton Andy Shrimpton 8 8
10 Bronze 13889 John O'Sullivan Mick Printemps 9 9
11 Silver 13589 Laurence Bard Ian Conway 10 10
12 Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs 11 11
13 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carman opn 12
13 Gold 13980 Roger Walton Norm Brown opn 12
13 Gold 14200 Richard Lord Penny Abbott opn 12
13 Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Jim Dimond opn 12

29/07 at 16:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14151 Steve Cooper Yossi Shahar 1 1
2 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Richard Gillian 2 2
2 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell ood 2
4 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin 3 3
5 Silver 8512 Eugene Shrimpton Andy Shrimpton 4 4
6 Bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax 5 5
7 Bronze 13889 John O'Sullivan Mick Printemps 6 6
8 Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs 7 7
9 Silver 13237 Tomasz Szakola Lydia Evans dns 12
9 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carman opn 12
9 Gold 14222 Craig Sanderson Peter Kay dns 12
9 Gold 13603 Alistair Lambert Karen Wilson dns 12
9 Silver 13589 Laurence Bard Ian Conway dns 12
9 Gold 13980 Roger Walton Norm Brown opn 12
9 Gold 14200 Richard Lord Penny Abbott opn 12
9 Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Jim Dimond opn 12

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish 14
dnsCame to the start area but did not start Varies
dsqDisqualification 14
oodRace officer duty points scored as RDGa 2
opnAttended GP14 Open meeting 12


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com