event burgee venue burgee

2018 Saturday Spring Series - All helm

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

Overall

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, To qualify: 2, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName 30/3
 
30/3
 
13/4
 
13/4
 
20/4
 
20/4
 
27/4
 
27/4
 
4/5
 
4/5
 
11/5
 
11/5
 
18/5
 
18/5
 
1/6
 
1/6
 
8/6
 
8/6
 
15/6
 
15/6
 
22/6
 
22/6
 
29/6
 
29/6
 
Nett flag
1st Silver 13421 Helen Allen* Dianne Marcos Nichols 2 (9 dnf) (7) 1                                         3
2nd Gold 14151 Steve Cooper Amy Street (5) (dtc) 1 2                                         3
3rd Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 4 1 (DNC) (DNC)                                         5
4th Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 1 4 (DNC) (DNC)                                         5
5th Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 3 3 (DNC) (DNC)                                         6
6th Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie (DNC) (DNC) 2 5                                         7
7th Silver 12978 Jamie Isles** Maciej Pfutzner 6 2 (DNC) (DNC)                                         8
8th Silver 13472 Sarah Street* Lucy Street (DNC) (DNC) 6 3                                         9
9th Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard (DNC) (DNC) 4 7                                         11
10th Silver 13532 Richardo Chacon* Caro Mitchell (DNC) (DNC) 5 6                                         11
11th Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin (DNC) (DNC) 3 9                                         12
12th Bronze 1359 John O'Sullivan Richard Connett 7 5 (11) (8)                                         12
13th Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 9 6 (14) (12)                                         15
14th Silver 13681 Joel Schrire* Yossi Shahar (DNC) (DNC) 12 4                                         16
15th Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carmen (DNC) (DNC) 10 11                                         21
16th Gold 14134 Mark Wolf Alain Renaud 12 nso 10 nso (25 nso) (19 nso)                                         22
17th Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs (DNC) (DNC) 13 10                                         23
18th Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson (DNC) (DNC) 8 18 dnf                                         26
19th Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood                                         30
19th Gold 13787 Keith Street Amy Street (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood                                         30
21st Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 15 ood 15 ood (DNC) (DNC)                                         30
22nd Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey (DNC) (DNC) 15 18 dns                                         33
23rd Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling (DNC) (DNC) 25 nso 19 nso                                         44
23rd Bronze 5 Adeel Khan Yasir Ansari (DNC) (DNC) 25 nso 19 nso                                         44
DNQ Silver 9 Philip Spender Richard Gillian 8 (DNC) (DNC) DNC                                         108
DNQ Silver 14044 Richard Connett Serena Counsell (DNC) (DNC) 9 DNC                                         109
DNQ Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Andy Ferrington (DNC) (DNC) 25 nso DNC                                         125
DNQ Gold 13532 Frank Pearce Charlie Cotter (DNC) (DNC) 25 nso DNC                                         125
DNQ Gold 13713 Chris Lomax Emily Towers (DNC) (DNC) 25 nso DNC                                         125
DNQ Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest (DNC) (DNC) 25 nso DNC                                         125
DNQ Gold 13594 Ruslan Scutelnic Ilias Michopoulos (DNC) (DNC) 25 nso DNC                                         125

No races on 6/4/19 (Venetian) and 25/5/19 ('A' day)

*won one series **won two series (silver helm)

30/3 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 1 1
2 Silver 13421 Helen Allen* Dianne Marcos Nichols 2 2
3 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 3 3
4 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 4 4
5 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 5 5
6 Silver 12978 Jamie Isles** Maciej Pfutzner 6 6
7 Bronze 1359 John O'Sullivan Richard Connett 7 7
8 Silver 9 Philip Spender Richard Gillian 8 8
9 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 9 9
10 Gold 14134 Mark Wolf Alain Renaud nso 12
11 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell ood 15

30/3 at 4.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 1 1
2 Silver 12978 Jamie Isles** Maciej Pfutzner 2 2
3 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 3 3
4 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 4 4
5 Bronze 1359 John O'Sullivan Richard Connett 5 5
6 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 6 6
7 Silver 13421 Helen Allen* Dianne Marcos Nichols dnf 9
8 Gold 14134 Mark Wolf Alain Renaud nso 10
9 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell ood 15
10 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street dtc 32

13/4 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 1 1
2 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie 2 2
3 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin 3 3
4 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 4 4
5 Silver 13532 Richardo Chacon* Caro Mitchell 5 5
6 Silver 13472 Sarah Street* Lucy Street 6 6
7 Silver 13421 Helen Allen* Dianne Marcos Nichols 7 7
8 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson 8 8
9 Silver 14044 Richard Connett Serena Counsell 9 9
10 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carmen 10 10
11 Bronze 1359 John O'Sullivan Richard Connett 11 11
12 Silver 13681 Joel Schrire* Yossi Shahar 12 12
13 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 13 13
14 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 14 14
15 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell ood 15
15 Gold 13787 Keith Street Amy Street ood 15
15 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey 15 15
18 Gold 14134 Mark Wolf Alain Renaud nso 25
18 Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling nso 25
18 Bronze 5 Adeel Khan Yasir Ansari nso 25
18 Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Andy Ferrington nso 25
18 Gold 13532 Frank Pearce Charlie Cotter nso 25
18 Gold 13713 Chris Lomax Emily Towers nso 25
18 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest nso 25
18 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Ilias Michopoulos nso 25

13/4 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Silver 13421 Helen Allen* Dianne Marcos Nichols 1 1
2 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 2 2
3 Silver 13472 Sarah Street* Lucy Street 3 3
4 Silver 13681 Joel Schrire* Yossi Shahar 4 4
5 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie 5 5
6 Silver 13532 Richardo Chacon* Caro Mitchell 6 6
7 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 7 7
8 Bronze 1359 John O'Sullivan Richard Connett 8 8
9 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin 9 9
10 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 10 10
11 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carmen 11 11
12 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 12 12
13 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell ood 15
13 Gold 13787 Keith Street Amy Street ood 15
15 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson dnf 18
15 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey dns 18
17 Gold 14134 Mark Wolf Alain Renaud nso 19
17 Silver 13656 Karen Wilson* Nat Spurling nso 19
17 Bronze 5 Adeel Khan Yasir Ansari nso 19

20/4 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

20/4 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

27/4 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

27/4 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

4/5 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

4/5 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

11/5 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

11/5 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

18/5 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

18/5 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

1/6 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

1/6 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

8/6 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

8/6 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

15/6 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

15/6 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

22/6 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

22/6 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

29/6 at 1/30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

29/6 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish 9, 18
dnsCame to the start area but did not start 18
dtcDidn't come to the starting area 32
nsoDid not sign on Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com