event burgee venue burgee

2018 Saturday Spring Series Bronze

Welsh Harp (50% of races to qualify)

bronze Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, To qualify: 1, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club 31/3
 
7/4
 
Nett flag
1st bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC (5) 1 1
2nd bronze 13421 Lucy Barrie Roger Walton WHSC 1 (opn) 1
3rd bronze 13603 Caro Mitchell* Alistair Lambert WHSC (DNC) 2 2
4th bronze 13421 Amy Street* Helen Allen WHSC 2 (opn) 2
5th bronze 13532 Charlie Cotter Frank Pearce WHSC (3) 3 3
6th bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC (DNC) 4 4
7th bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC 4 (DNC) 4
8th bronze 13696 Richard Malden Maurice Futerman WHSC (8) 5 5
9th bronze 12978 Giselle Sherwen Jamie Isles WHSC 6 (DNC) 6
10th bronze 13603 Lucy Street Sarah Street WHSC (10 dns) 7 dns 7
11th bronze 13656 Emily Towers Karen Wilson WHSC 7 (DNC) 7
12th bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC (DNC) 15 ood 15
12th bronze 5 Szymon Matyjaszczuk Ed Coyne WHSC (DNC) opn 15
14th bronze 13941 Simon Carman Dennis Adams WHSC 15 ood (DNC) 15

IMPORTANT NOTE:
We have changed the way OOD and safety duties are scored to a fixed score of 12 points.

* won one series ** won two series

31/3 - bronze Fleet at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13421 Lucy Barrie Roger Walton WHSC 1 1
2 bronze 13421 Amy Street* Helen Allen WHSC 2 2
3 bronze 13532 Charlie Cotter Frank Pearce WHSC 3 3
4 bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC 6 4
5 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 8 5
6 bronze 12978 Giselle Sherwen Jamie Isles WHSC 9 6
7 bronze 13656 Emily Towers Karen Wilson WHSC 10 7
8 bronze 13696 Richard Malden Maurice Futerman WHSC 11 8
9 bronze 13603 Lucy Street Sarah Street WHSC dns 10
10 bronze 13941 Simon Carman Dennis Adams WHSC ood 15

7/4 - bronze Fleet at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 1 1
2 bronze 13603 Caro Mitchell* Alistair Lambert WHSC 2 2
3 bronze 13532 Charlie Cotter Frank Pearce WHSC 3 3
4 bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC 4 4
5 bronze 13696 Richard Malden Maurice Futerman WHSC 5 5
6 bronze 13603 Lucy Street Sarah Street WHSC dns 7
7 bronze 13421 Lucy Barrie Roger Walton WHSC opn 15
7 bronze 13421 Amy Street* Helen Allen WHSC opn 15
7 bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC ood 15
7 bronze 5 Szymon Matyjaszczuk Ed Coyne WHSC opn 15

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnsCame to the start area but did not start Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15
opnAttended Open meeting 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com