event burgee venue burgee

2018 Saturday Spring Series - All helm

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

Overall

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, To qualify: 2, Entries: 42, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName 31/3
 
31/3
 
7/4
 
7/4
 
Nett flag
1st Gold 13594 Ruslan Scutelnic Ilias Michopoulos (DNC) (DNC) 3 1 4
2nd Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 2 2 (5) (3) 4
3rd Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie 4 (DNC) 1 (DNC) 5
4th Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 1 5 (opn) (opn) 6
5th Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams (DNC) (DNC) 4 2 6
6th Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin 3 4 (DNC) (DNC) 7
7th Silver 13421 Helen Allen* Amy Street 7 1 (opn) (opn) 8
8th Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 9 3 (DNC) (DNC) 12
9th Silver 8512 Eugene Shrimpton Andy Shrimpton (DNC) (DNC) 8 4 12
10th Silver 13696 Maurice Futerman Simon Hazell (10) (9) 7 5 12
11th Silver 13472 Sarah Street Lucy Street 6 8 (11 dnf) (DNC) 14
12th Bronze 1359 John O'Sullivan Mick Printemps 14 dnf (DNC) 6 (DNC) 20
13th Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen 8 (DNC) (15 ood) 15 ood 23
14th Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton 14 dnf 10 (DNC) (DNC) 24
15th Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Andy Ferrington 15 nso 13 nso (opn) (opn) 28
16th Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood 30
16th Gold 13853 Lesley Kaye Rafal Gabzdyl (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood 30
18th Silver 14038 Lydia Evans Norm Brown 15 ood 15 ood (opn) (opn) 30
19th Gold 14131 Jim Dimond Yossi Shahar 15 ood 15 ood (DNC) (DNC) 30
19th Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carmen 15 ood 15 ood (DNC) (DNC) 30
21st Gold 13713 Chris Lomax Dianne Marcos (DNC) (DNC) opn opn 86
21st Gold 13787 Keith Street Amy Street (DNC) (DNC) opn opn 86
21st Gold 14151 Steve Cooper Arran Gillies (DNC) (DNC) opn opn 86
DNQ Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell (DNC) (DNC) 2 DNC 102
DNQ Silver 13656 Karen Wilson* Emily Towers 5 (DNC) (DNC) DNC 105
DNQ Gold 13532 Frank Pearce Charlie Cotter (DNC) 6 (DNC) DNC 106
DNQ Silver 13589 Laurence Bard Richard Gillian (DNC) 7 (DNC) DNC 107
DNQ Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey (DNC) (DNC) 11 dnf DNC 111
DNQ Gold 13170 Norm Brown Lydia Evans (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Gold 12978 Jim Faulkner Jamie Isles (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Silver 13681 Joel Schrire* Moh Ali (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Bronze 13558 David Rose Henry Rose (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Gold 14134 Mark Wolf Amy Street (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Bronze 13675 Mick Printemps John O'Sullivan (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Silver 13851 Ed Coyne Szymon Matyjaszczuk (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Silver 14044 Richard Connett Serena Counsell (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Gold 1 Ben Kaplan Chris Lomax (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Silver 14044 Serena Counsell Richard Connett (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Silver 9 Philip Spender Paula Sheehan (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Gold 13136 Alain Renaud Lydia Evans (DNC) (DNC) DNC DNC 200
DNQ Gold 14134 Peter Kay Craig Sanderson (DNC) (DNC) DNC DNC 200

IMPORTANT NOTE:
We have changed the way OOD and safety duties are scored to a fixed number of 15 points.

*won one series **won two series (silver helm)

31/3 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 1 1
2 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 2 2
3 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin 3 3
4 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie 4 4
5 Silver 13656 Karen Wilson* Emily Towers 5 5
6 Silver 13472 Sarah Street Lucy Street 6 6
7 Silver 13421 Helen Allen* Amy Street 7 7
8 Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen 8 8
9 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 9 9
10 Silver 13696 Maurice Futerman Simon Hazell 10 10
11 Bronze 1359 John O'Sullivan Mick Printemps dnf 14
11 Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton dnf 14
13 Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Andy Ferrington nso 15
13 Silver 14038 Lydia Evans Norm Brown ood 15
13 Gold 14131 Jim Dimond Yossi Shahar ood 15
13 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carmen ood 15

31/3 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Silver 13421 Helen Allen* Amy Street 1 1
2 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 2 2
3 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 3 3
4 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin 4 4
5 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 5 5
6 Gold 13532 Frank Pearce Charlie Cotter 6 6
7 Silver 13589 Laurence Bard Richard Gillian 7 7
8 Silver 13472 Sarah Street Lucy Street 8 8
9 Silver 13696 Maurice Futerman Simon Hazell 9 9
10 Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton 10 10
11 Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Andy Ferrington nso 13
12 Silver 14038 Lydia Evans Norm Brown ood 15
12 Gold 14131 Jim Dimond Yossi Shahar ood 15
12 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carmen ood 15

7/4 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie 1 1
2 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 2 2
3 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Ilias Michopoulos 3 3
4 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 4 4
5 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 5 5
6 Bronze 1359 John O'Sullivan Mick Printemps 6 6
7 Silver 13696 Maurice Futerman Simon Hazell 7 7
8 Silver 8512 Eugene Shrimpton Andy Shrimpton 8 8
9 Silver 13472 Sarah Street Lucy Street dnf 11
9 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey dnf 11
11 Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen ood 15
11 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell ood 15
11 Gold 13853 Lesley Kaye Rafal Gabzdyl ood 15
14 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton opn 43
14 Silver 13421 Helen Allen* Amy Street opn 43
14 Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Andy Ferrington opn 43
14 Silver 14038 Lydia Evans Norm Brown opn 43
14 Gold 13713 Chris Lomax Dianne Marcos opn 43
14 Gold 13787 Keith Street Amy Street opn 43
14 Gold 14151 Steve Cooper Arran Gillies opn 43

7/4 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Ilias Michopoulos 1 1
2 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 2 2
3 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 3 3
4 Silver 8512 Eugene Shrimpton Andy Shrimpton 4 4
5 Silver 13696 Maurice Futerman Simon Hazell 5 5
6 Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen ood 15
6 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell ood 15
6 Gold 13853 Lesley Kaye Rafal Gabzdyl ood 15
9 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton opn 43
9 Silver 13421 Helen Allen* Amy Street opn 43
9 Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Andy Ferrington opn 43
9 Silver 14038 Lydia Evans Norm Brown opn 43
9 Gold 13713 Chris Lomax Dianne Marcos opn 43
9 Gold 13787 Keith Street Amy Street opn 43
9 Gold 14151 Steve Cooper Arran Gillies opn 43

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish Varies
nsoDid not sign on Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15
opnAttended GP14 Open meeting 43


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com